Adres:

Rostworowskiego 16A/a, 01-496 Warszawa

NIP: 888 298 43 49

 

Prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny celem umówienia się na spotkanie.

Proto3D Jakub Piekacz

 

email: 3d@proto3d.com.pl

tel:     733 303 454

 

Powrót

15 marca 2021

Projektowanie elementów do druku 3D to codzienność w zarówno domowej jak i profesjonalnej drukarni 3D. Ze względu na gigantyczną ilość programów do projektowania 3D jest to też bardzo rozległy temat który spróbuję Wam nieco przybliżyć.

 

Ze względu na cenę programy do projektowania modeli do druku 3D można generalnie podzielić na płatne oraz darmowe. Wśród darmowych pozycji można znaleźć naprawdę sporo bardzo fajnych narzędzi do projektowania 3D. Te darmowe, jak np. Blender, 123 Design występują zarówno w postaci tradycyjnej jak i przeglądarkowej, bardzo często z możliwością wspólnej pracy dla kilku osób. Ceny płatnych programów zaczynają się od kilkuset złotych, potrafią sięgać naprawdę sporych kwot.

 

Znacznie istotniejszy podział programów do projektowania modeli do druku 3D to podział ze względu na zasadę działania. Według mnie programy takie można podzielić na programy do tworzenia projektów w oparciu o wzajemne relacje wektorów, których przedstawicielem jest słynny AutoCad czy SolidWorks, oraz programy w których modyfikujemy bryłę złożoną z siatki trójkątów takich jak 3D Max i wszelkie jego klony.

 

Dla mniej wprawnego użytkownika programy typu Cad są znacznie lepszym pomysłem do wykorzystania przy druku 3D. Ich obsługa wydaje się na początku bardzo skomplikowana, ale po kilku miesiącach pracy można się do niej przyzwyczaić. Programy tego typu tworzą najczęściej modele w pełni zdatne do druku 3D w dowolnej technologii. Pozwalają też na wygodne wymiarowanie elementów, co czyni je idealnymi do projektowania maszyn, urządzeń, części zamiennych czy prototypów.

 

Do tworzenia elementów organicznych o bardzo skomplikowanych powierzchniach, ciężkich do skorelowania między sobą za pomocą prostych wektorów, przyda się 3D Max, Blender lub dowolne klony tych programów. Ze względu na brak konieczności wiązania z sobą wektorów czy płaszczyzn programy tego typu pozwalają na dużą dowolność przy tworzeniu modeli przestrzennych do druku 3D. Wadą takich programów jest tendencja do tworzenia modeli zawierających różne bugi, puste przestrzenie, zerowe ściany itd. Model wykonany przez niewprawnego grafika może być niedrukowalny lub trudny w druku 3Dze względu na błędy, które będzie zawierał.

 

W przyszłych artykułach spróbuję wam przedstawić kilka konkretnych programów przydatnych do tworzenia lub obróbki modeli do druku 3D.

 

 

Druk 3D programy do projektowania