Jak dzięki drukowi 3D zmniejszyć masę drona?

Jestem posiadaczem niewielkiego i zdecydowanie mało profesjonalnego drona x-30V. Dron ten posiada 4 śmigła, napędzane niewielkimi szczotkowymi silnikami, umieszczonymi na ramionach. Oryginalna obudowa drona stanowi ⅓ masy całkowitej modelu, a jej zdjęcie niestety odsłania umieszczony centralnie sterownik oraz baterię. Im lżejszy dron tym większy zasięg i prędkość, więc długo nie zastanawiałem się jak zwiększyć osiągi maszyny.

 

Po zdjęciu oryginalnej ciężkiej, styropianowej obudowy zmierzyłem podstawę drona i zaprojektowałem bardzo prostą zamienną obudowę. Tam gdzie tylko to możliwe ścianki zamiennika są jak najcieńsze. Dla wzmocnienia konstrukcji kluczowe elementy zostały pogrubione aby konstrukcja obudowy miała zintegrowaną ramę pozwalającą przetrwać ewentualne upadki.

 

Dzięki technologii druku 3D prostym zabiegiem udało się odciążyć drona o ⅓ jego masy, nie narażając jego elektronicznych komponentów na warunki zewnętrzne. Dzięki nowej obudowie dron zyskał bardziej agresywny wygląd i jest znacznie wygodniejszy w transporcie.

 

Drukarka Zortrax

Materiał: Z-Ultrat

Kolor: czerwony

Grubość warstwy: 0,09mm

 

 

Dron
30 listopada 2017

Powrót

Proto3D Jakub Piekacz

ul Ringelbluma 3/58

01-410 Warszawa

NIP: 888 298 43 49

Odbiór osobisty - Warszawa

email: 3d@proto3d.pl

tel:     733 303 454

Prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny celem umówienia się na spotkanie.

Proto Painting
Proto3D
Wydruki 3d Warszawa